Ενημέρωση για Μητρώο Φοιτητών της ΕΘΑΑΕ και διαβίβαση πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος

Η ΕΘ.Α.Α.Ε., για την εφαρμογή των διαδικασιών αξιολόγησης και πιστοποίησης της ποιότητας της λειτουργίας των ΑΕΙ (ν. 4653/2020), προβαίνει στη σύνταξη και την επικαιροποίηση Μητρώου Φοιτητών. Τα μέλη του Μητρώου Φοιτητών προορίζονται να στελεχώσουν τις Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης και Πιστοποίησης, καθώς η ως άνω νομοθεσία (άρθρ. 13, παρ. 1β.) προβλέπει τη συμμετοχή ενός φοιτητή στη σύνθεσή τους.

Οι βασικές προϋποθέσεις για την εγγραφή φοιτητή/τριας στο Μητρώο είναι οι εξής:

1. Να βρίσκεται μετά το δεύτερο και πριν από το τελευταίο εξάμηνο ενός προγράμματος προπτυχιακών σπουδών, με την προϋπόθεση ότι δεν έχει υπερβεί τα ν+2 έτη σπουδών.
  2. Να έχει πολύ καλή ή άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (Επίπεδα Γ1 ή Γ2).

Για να εγγραφεί ο/η ενδιαφερόμενος/η στο Μητρώο, θα πρέπει να υποβάλει τα παρακάτω:

1. Αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος
  2. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα (σε μορφή europass [https://europa.eu/europass/el]) όπου θα αναφέρεται τυχόν σχετική εμπειρία σε δράσεις διασφάλισης ποιότητας
  3. Πιστοποιητικό γνώσης της Αγγλικής γλώσσας
  4. Βεβαίωση του Τμήματος στην οποία αναφέρονται: το εξάμηνο φοίτησης, η ημερομηνία πρώτης εγγραφής κατά την εισαγωγή τους στο Τμήμα, καθώς και ο συνολικός αριθμός πιστωτικών μονάδων των μαθημάτων, στα οποία ο/η φοιτητής/τρια έχει εξετασθεί επιτυχώς έως το τελευταίο ολοκληρωμένο εξάμηνο φοίτησης.

Οι αιτήσεις υποψηφιότητας στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος θα πρέπει να αποστέλλονται στην ΕΘΑΑΕ, σύμφωνα με τις οδηγίες.

Επισυνάπτουμε την πρόσκληση υποβολής υποψηφιοτήτων για το Μητρώο Φοιτητών, υπόδειγμα αίτησης φοιτητή/τριας και υπόδειγμα βεβαίωσης Τμήματος.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία και παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Ο Πρόεδρος της ΕΘΑΑΕ

Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας