Κατηγορία: 6ο Εξάμηνο

1. Εισαγωγή στην Χρηματοοικονομική Ανάλυση
a. Χαρακτηριστικά και στόχοι των επιχειρήσεων
b. Διοίκηση των επιχειρήσεων
2. Ενδιαφερόμενα μέρη και συμφέροντα
3. Λογιστικές καταστάσεις
4. Ανάλυση των λογιστικών καταστάσεων με αριθμοδείκτες
5. Ανάλυση του νεκρού σημείου
6. Αποτελεσματικότητα της κεφαλαιαγοράς
7. Χρηματοοικονομική μίσθωση
8. Κόστος κεφαλαίου
9. Χρονική αξία του χρήματος
10. Αξιολόγηση επενδύσεων
11. Κεφάλαιο κίνησης
12. Αποτίμηση μετοχών
13. Μερισματική πολιτική
14. Εξαγορές και συγχωνεύσεις

Οι φοιτητές, μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, θα είναι ικανοί:

• να κατανοούν τις έννοιες που αναφέρονται στις ποικίλες μορφές χρηματοδότησης των επιχειρήσεων και το υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο.
  • να εξοικειωθούν με τους τρόπους αξιολόγησης των διαφόρων εναλλακτικών μορφών χρηματοδότησης.
  • να επιλέγουν και να προκρίνουν τις πιο συμφέρουσες για την επιχείρηση χρηματοδοτικές λύσεις.
  • να κατανοούν και να χρησιμοποιούν σωστά τη βασική ορολογία της Χρηματοοικονομικής Διοίκησης.
  • να αναγνωρίζουν τις βασικές εφαρμογές και να χρησιμοποιούν τα βασικά εργαλεία και μεθόδους της χρηματοοικονομικής διοίκησης.
  • να γνωρίζουν τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν οι αγορές χρήματος και κεφαλαίου.
  • να κατανοήσουν τη σημασία των χρηματοοικονομικών καταστάσεων ως πηγών πληροφόρησης της διοίκησης της επιχείρησης.
  • να αξιολογήσουν τη σημασία της δομής και τις σχέσεις των στοιχείων των
    χρηματοοικονομικών καταστάσεων της επιχείρησης διαχρονικά και διεπιχειρησιακά με απώτερο στόχο την διερεύνηση των ισχυρών και αδυνάτων σημείων της επιχειρηματικής απόδοσης όσον αφορά την αποδοτικότητα, αποτελεσματικότητα, ρευστότητα και χρηματοοικονομική μόχλευση της επιχείρησης.
  • να λαμβάνουν αποφάσεις για τη χάραξη επιχειρηματικής στρατηγικής.
  • να εφαρμόζουν τεχνικές ανάλυσης των χρηματοοικονομικών καταστάσεων.