Το μάθημα φιλοδοξεί να δώσει μία αντιπροσωπευτική εικόνα του τρόπου με τον οποίο η οικονομική θεωρία αντιλαμβάνεται την μακρόχρονη εξέλιξη του οικονομικού συστήματος. Η κεντρική ιδέα του μαθήματος είναι να δώσει τις ιδέες των οικονομολόγων για τη μακροχρόνια εξέλιξη του οικονομικού συστήματος. Οι θεματικές ενότητες έχουν κυρίως να κάνουν με σχολές οικονομικής σκέψης ή και μεμονωμένους οικονομολόγους που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της Οικονομικής σκέψης, αλλά και άλλα θέματα οικονομικής θεωρίας. Ενδεικτικές θεματικές Ενότητες:

1. Οι κλασικές θεωρίες εξέλιξης (Smith, Ricardo, Mill).
  2. Οι μαρξιστικές θεωρίες εξέλιξης (Marx, Lenin, Luxembourg, Amin).
  3. Οι σύγχρονες θεωρίες εξέλιξης (Kondratiev, Schumpeter, Rostow, North, Wallerstein, Braudel, Aglietta-Boyer).

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές-τριες θα είναι σε θέση να

• γνωρίζουν τις κύριες σχολές στην ιστορία οικονομικής σκέψης,
  • αναγνωρίζουν και να μπορούν να περιγράψουν τις ομοιότητες και διαφορές μεταξύ των σχολών οικονομικής σκέψης,
  • περιγράψουν τις βασικές μεθοδολογικές προσεγγίσεις των διαφορετικών σχολών,
  • διαμορφώσουν μια συνολική εικόνα για την θεωρητική και μεθοδολογική εξέλιξη της οικονομικής επιστήμης.