Σκοπός του μαθήματος είναι η εξοικείωση των φοιτητών με την Ψηφιακή Οικονομία και την Τεχνολογία Συναλλαγών (FinTech). Ειδικότερα εξετάζονται τα κρυπτονομίσματα και οι τεχνολογίες που τα υποστηρίζουν. Έμφαση δίνεται στο Bitcoin αλλά συζητούνται και εναλλακτικά κρυπτονομίσματα (altcoins). Μελετώνται οι μηχανισμοί για την διεξαγωγή ασφαλών και αξιόπιστων αποκεντρωμένων συναλλαγών με την χρήση συνδυαστικά του blockchain, των κατανεμημένων πληροφοριακών συστημάτων και των κρυπτογραφικών αλγορίθμων.

Κύρια αντικείμενα μαθήματος:

1. Το δίκτυο Bitcoin.
  2. Το blockchain και ο τρόπος λειτουργίας του.
  3. Εναλλακτικά κρυπτονομίσματα (altcoins).
  4. Προγραμματιστικές επεκτάσεις για την διαχείριση κρυπτονομισμάτων.
  5. Βασικές αρχές κρυπτογραφικών αλγορίθμων που χρησιμοποιούνται στο Bitcoin.
  6. Διευθύνσεις, Κλειδιά και Πορτοφόλια (Addresses, Keys, Wallets) για το Bitcoin.
  7. Συναλλαγές και ασφάλεια στο Bitcoin και τα άλλα κρυπτονομίσματα.
  8. Εξόρυξη κρυπτονομισμάτων (Mining).

Οι φοιτητές με την ολοκλήρωση του μαθήματος είναι σε θέση:

• Να κατανοούν πλήρως πως λειτουργούν τα κρυπτονομίσματα και να αντιλαμβάνονται τις δυνατότητες αλλά και τους περιορισμούς τους.
  • Να χρησιμοποιούν εξωτερικές προγραμματιστικές διεπαφές και βιβλιοθήκες για την διαχείριση των κρυπτονομισμάτων, την ανάπτυξη εφαρμογών και την διεξαγωγή συναλλαγών με αυτά.
  • Να χρησιμοποιούν τις απαραίτητες τεχνολογίες για την διασφάλιση των ηλεκτρονικών συναλλαγών με τα κρυπτονομίσματα.