Σκοπός του συγκεκριμένου μαθήματος είναι η παρουσίαση αρχών και μεθόδων της Διοικητικής Λογιστικής και η χρήση της λογιστικής πληροφόρησης για τη λήψη επιχειρηματικών αποφάσεων για την ορθή άσκηση διοίκησης και ελέγχου. Μεταξύ άλλων, τα θέματα που καλύπτονται είναι διοικητική λογιστική και επιχειρηματικό περιβάλλον, ορολογία – έννοιες – κατηγορίες κόστους, συμπεριφορά κόστους – ανάλυση και χρήση, σχεδιασμός συστημάτων (κοστολόγηση έργου και κοστολόγηση συνεχούς παραγωγής, κοστολόγηση πλήρους απορρόφησης και μεταβλητού κόστους, κοστολόγηση με βάση τις επιχειρηματικές δραστηριότητες.

1. Εισαγωγή στην Διοικητική Λογιστική.
  2. Είδη Κόστους και συστήματα Κοστολόγησης.
  3. Κοστολόγηση εξατομικευμένης παραγωγής.
  4. Κοστολόγηση συνεχούς (μαζικής) παραγωγής ή κατά φάση κοστολόγηση.
  5. Συμπαράγωγα και υποπαράγωγα προϊόντα.
  6. Τεχνικές κοστολόγησης: πλήρης ή απορροφητική κοστολόγηση και κοστολόγηση μεταβλητού κόστους.
  7. Τεχνικές κοστολόγησης: Πρότυπο κόστος – πρότυπη κοστολόγηση.
  8. Κοστολόγηση κατά λειτουργία και προϊόν, Just in time system.
  9. Κοστολόγηση βάσει δραστηριοτήτων.
  10. Προγραμματισμός και έλεγχος της δράσης των επιχειρήσεων.

Οι φοιτητές, μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, θα είναι σε θέση:

• Να γνωρίζουν τις αρχές της Κοστολόγησης (ή Λογιστικής Κόστους).
  • Να αντιληφθούν τις σύγχρονες πρακτικές κοστολόγησης οι οποίες αφορούν στον καθορισμό της άριστης τιμής, στην ορθή αξιολόγηση της επιχειρηματικής απόδοσης και, εν τέλει, στη λήψη ορθών επιχειρηματικών αποφάσεων.
  • Να κατανοήσουν τη χρησιμότητα της κατάρτισης προϋπολογισμών στις σύγχρονες επιχειρήσεις.
  • Να αφομοιώσουν τον τρόπο που τα διοικητικά στελέχη αξιοποιούν τις πληροφορίες της Διοικητικής Λογιστικής για τη λήψη ορθών αποφάσεων.
  • Να καταρτίζουν διοικητικές εκθέσεις (ή εσωτερικές αναφορές) οι οποίες αποτελούν σημαντικό εργαλείο των διευθυντικών στελεχών στη λήψη επιχειρηματικών αποφάσεων.

Εργαστήριο Φορολογικής Λογιστικής

Περίγραμμα μαθήματος

Το εργαστήριο φορολογικής λογιστικής αποτελεί ένα μάθημα που επικεντρώνεται στην εφαρμογή των φορολογικών κανονισμών και διαδικασιών στο πεδίο της λογιστικής. Στο μάθημα αυτό, οι φοιτητές αποκτούν πρακτική εμπειρία στη συμπλήρωση φορολογικών δηλώσεων, την κατανόηση των φορολογικών νομοθεσιών και των διαδικασιών πληρωμής φόρων, καθώς και στη διαχείριση φορολογικών προβλημάτων και αναλύσεων.

• Εισαγωγή στη φορολογική λογιστική- ψηφιακές υπηρεσίες myAADE, Ανασκόπηση των βασικών αρχών και νομικών πλαισίων που διέπουν τη φορολογική λογιστική-Ιστορία του φόρου
  • Τι φορολογείται (αντικείμενο φόρου) και ποιος φορολογείται (υποκείμενο φόρου).
  • Τεκμήρια
  • Φορολογητέο Εισόδημα – Φορολογητέο Έτος.
  • Φόρος Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων.
  • Εισόδημα από Μισθούς, Συντάξεις και Συμβάσεις -
  • Προσδιορισμός Εισοδήματος από Μισθωτές Εργασίες - Παροχές σε είδος.
  • Φορολογία ακίνητης περιουσίας -
  • Αντικείμενο – Υποκείμενο του Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων (ΕΝΦΙΑ)
  • Εκκαθάριση – υπολογισμός Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων

Οι φοιτητές, μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του εργαστηριακού μαθήματος, θα είναι σε θέση:

• Να ανιχνεύουν και να χρησιμοποιούν την σωστή φορολογική νομοθεσία για ένα συγκεκριμένο φορολογικό πρόβλημα που αφορά τα φυσικά πρόσωπα.
  • Να υπολογίζουν την φορολογική επιβάρυνση για συγκεκριμένα εισοδήματα των διαφόρων κατηγοριών φυσικών προσώπων.
  • Να συνδιάζουν τις γνώσεις τους και τους φορολογικούς νόμους και να συμπληρώνουν σωστά μία φορολογική δήλωση.
  • Να μπορούν να υπολογίζούν τους φόρους ακίνητης περιουσίας.
  • Να μπορούν να επιλέγουν ποια στοιχεία και λογιστικά βιβλία πρέπει να συμπληρωθούν για μία συγκεκριμένη συναλλαγή σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΦΑΣ (Κώδικας Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών).