Σκοπός του συγκεκριμένου μαθήματος είναι η παρουσίαση αρχών και μεθόδων της Θεωρίας Παιγνίων, με έμφαση στις εφαρμογές της θεωρίας στο πεδίο των επιχειρήσεων και των αγορών.

1. Εισαγωγικά στοιχεία (παρουσιάση, εννοιολογική οριοθέτηση, βασικοί όροι και πεδία εφαρμογής).
  2. Συγκρούσεις, στρατηγική και παίγνια.
  3. Κυρίαρχες στρατηγικές και κοινωνικά διλήμματα.
  4. Ισορροπία κατά Nash και εξορθολογισμένες στρατηγικές.
  5. Παίγνια με περισσότερες από μια ισορροπίες κατά Nash.
  6. Στρατηγικές δυοπωλίων και τιμές.
  7. Ισορροπίες κατά Nash σε μεικτές στρατηγικές.
  8. Παίγνια διαδοχικών κινήσεων.
  9. Επαναλαμβανόμενα παίγνια.
  10. Στοιχεία συνεργατικών παιγνίων.
  11. Διαπραγματεύσεις.

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές/τριες θα είναι σε θέση:

• Να σκέφτονται στρατηγικά.
  • Να κατανοούν τις βασικές έννοιες και τις μαθηματικές τεχνικές της Θεωρίας Παιγνίων.
  • Να χρησιμοποιούν με κριτικό τρόπο τα εργαλεία της στρατηγικής ανάλυσης που μας προσφέρει η Θεωρία Παιγνίων, για να ερμηνεύσουν τη συμπεριφορά και τις στρατηγικές των επιχειρήσεων.
  • Να χρησιμοποιούν με κριτικό τρόπο τις αρχές και τα εργαλεία της Θεωρίας Παιγνίων, για να ερμηνεύσουν και να συζητήσουν πραγματικά προβλήματα λήψης αποφάσεων και βέλτιστες στρατηγικές μεταξύ επιχειρήσεων στις αγορές, στη διαμόρφωση των διεθνών σχέσεων (μεταξύ χωρών) και σε άλλα πεδία πολιτικής.
  • Να προτείνουν αποτελεσματικές στρατηγικές αντιμετώπισης προβλημάτων λήψης αποφάσεων σε διαφορετικά πεδία (μεταξύ επιχειρήσεων, χωρών, δημοτών, κ.ά.).